arkas
Bosna Hersek
Başkent Saraybosna
Coğrafi Konum Güneydoğu Avrupa´da yer alan Bosna Hersek, Balkan Yarım Adası´nın merkezinde bulunmaktadır. Batı, kuzey ve güneydoğudan Hırvatistan ile sınır komşusu olan Bosna Hersek, doğudan Sırbistan ve güneydoğudan Karadağ ile sınıra sahiptir. Güneyde, Adriaric Denizi boyunca uzanan sahil şeridiyle dikkatleri çeker.
Coğrafik Koordinatlar 43 52 K, 18 25 D
İklim Ülke, hem Akdeniz hem de kıtasal iklimin etkisi altında olan bir coğrafyada bulunur. Dört mevsimin de yaşandığı bu küçük coğrafya, her türlü turisti cezbedecek bir iklim yapısına sahiptir. Güneyde Akdeniz iklimi, kuzeyde kıtasal iklim hakimdir. Yazın sıcaklıklar 30 dereceyi aşarken, kayak ve snowboard yapmaya imkan tanıyan kış mevsimi serin bir havada geçer. Bahar ayında ülkenin dört bir yanı rengarenk ve cıvıl cıvıldır.
Zaman Dilimi GMT +1
Dil BOŞNAKÇA
Diğer Diller  
Para Birimi Konvertibil Mark
Telefon
(Şebeke ve GSM)
Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00387, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu
Mobil Telefon: GSM 900
Acil Telefonlar Ambulans 124, Polis 122, İtfaiye 123
İnternet .ba
Mesai Saatleri Bankalar; 08:00 – 19:00 (Ptsi-Cum) Mağazalar; 08:00 – 20:00 (bölgeden bölgeye günler değişir)
Resmi Tatiller Yeni Yıl (1 Ocak), Ortodoks Yeni Yılı (Ocak), Kurtuluş Bayramı (1 Mart), Paskalya (Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Ulusal Devlet Olma Bayramı (25 Kasım), Noel (25 Aralık)
Elektrik 220V 50HzHz

 

Genel Bilgiler

Avrupa´nın güneydoğusunda kalp şeklindeki bir alan üzerinde yer alan Bosna Hersek, Avrupa´nın bitki örtüsü ve hayvanlar alemi en zengin coğrafyalarından birinde yer almaktadır.

Dört mevsimin de doyasıya yaşandığı bu küçük ama insanı büyüleyen ülke, her türlü turizmin cazibe merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Uzayıp giden nehirleri, gizemli mezar taşları, tarihi önemi büyük manastırları, Adriyatik Denizi boyunca uzanan plajları, kışın doyasıya yaşandığı dağları, farklı kültürleri barındıran sosyal yaşamı ve tarih kokan eserleri ile baş döndürücü bir ülkenin varlığına şahitlik edeceksiniz. Ülkenin başkenti Saraybosna´nın merkezinde yer alan tarihi pazarı ve Mostar´da bulunan Eski Köprü´yü (Mostar´s Stari Most) mutlaka görmelisiniz.

Yüzyıllık geçmişi olan manastırlar, sevimli köyler ve geleneksel çiftçileri görmek için Vlasic Dağı´na çıkabilirsiniz. 1984 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış olan Bjelasnica Dağı, ülkenin en önemli kış turizmi merkezlerinden biridir. Ülkenin güneşli Adriyatik sahili ülkeyi yaz turizmi için en cazip bölgelerden biri haline getirir. Adriyatik´teki Neum Plajı, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Bosna Hersek, turizm açısından en ideal ülkelerden biridir.

arkas

arkas
arkas